СуспільствоКолонки

Колонки. Гейман Наталія: Епідемії під час війни

Хвороби під час війни ніхто не скасовував. 24 лютого 2022 докорінно змінило уявлення українців та світу про тероризм та “братню” любов. Ні загроза смерті, ні загроза каліцтва та знищення людей, не зупинило російського агресора. Ракети, які полетіли на сонні, мирні українські міста зруйнували оселі, критичну інфраструктуру, школи, дитячі садочки, лікарні.

Російські окупанти пошкодили майже 700 лікарень, з них 101 медзаклад зруйновано повністю. Від 24 лютого 375 аптечних закладів зруйновані та припинили свою роботу. Крім того, окупантів не зупиняють назви установ, які вони бомблять. Так, під ракетні обстріли потрапляли пологові будинки, медичні центри в час, коли там знаходилася велика кількість людей.

Не дивлячись на повномасштабні військові дії, зруйновані медичні заклади, хвороби та епідемії в Україні не зникли. Щоправда, зменшилася кількість тих, хто продовжував дотримуватися маскового режиму, хоч Covid-19 і не зникав.

Критичним стало питання про ВІЛ-інфікованих: військовослужбовці, вимушені переселенці, волонтери, які щодня контактують з величезною кількістю людей.

Перше, що було зроблено, капелани та волонтери налагодили доставку AРT-терапії на передову, де знаходяться військовослужбовці з позитивним статусом. Завдяки злагодженим діям ВІЛ-сервісних організацій, релігійних громад та капеланів, військові отримали ліки в перші ж дні російського наступу.

Тестування на ВІЛ, Covid-19 та гепатити почали проводити у найбільших волонтерських центрах України. Адже вимушені переселенці та і самі волонтери автоматично потрапили до груп ризику.
Для забезпечення дотримання прав та свобод людей, тестування проводиться анонімно та за згодою всіх учасників тестування. Щоб убезпечити кожного, хто постраждав від російського агресора, були проводяться інформаційні зустрічі зі священиком, який розповідає про способи передачі інфекційних захворювань, про застереження та можливість отримати лікування. Крім того, важливий акцент робиться на стигмі та дискримінації щодо людей, які мають ВІЛ.

Особливо гостро це питання стало починаючи з лютого 2022 року. Адже Україна має справу з країною-агресором, де рівень стигми і дискримінації найвищій у світі. Де будь-яка хвороба людини сприймається, як щось гріховне, згубне.

Не дивлячись на те, що смертність від СНІДу в світі зменшується, в росії усе навпаки.
Повідомлення про те, що вірус СНІДу вбиває більше молодих росіян, ніж рак і серцево-судинні хвороби і вийшов на перше місце серед причин смертності, викликало переполох у російських медіа. Повідомлялося, що минулого року в Росії від ВІЛ-інфекції померли понад 20 з половиною тисяч осіб у віці 18-44 роки. Сенсаційні цифри, які оприлюднив у своїй доповіді інститут Міністерства охорони здоров’я Росії за лічені хвилини було видалено з сайту і сама доповідь стала недоступною в структурі.

ВІЛ-інфекція в молодому працездатному віці (18-44 роки) виходить на одне з перших місць в структурі смертності населення (2018 рік). Від ВІЛ-інфекції в даному віці (без випадків смерті від зовнішніх причин) вмирає більше (15,8%), ніж від злоякісних новоутворень (13,1%), захворювань органів дихання (5,4%), травлення (14,9%) і нервової системи (3,6%), ішемічної хвороби серця (8,4%), цереброваскулярних хвороб (5,1%), туберкульозу (3,3%)».

Сьогодні завдяки співпраці з ВІЛ-сервісними організаціями, зокрема 100% Життя та релігійними лідерами України, зменшується кількість хворих на ВІЛ, стигматизованих та дискримінованих через соціально небезпечні хвороби. Бо Церква сьогодні відкрита до діалогу та адвокації гострих суспільних питань. Релігійні лідери розуміють важливість питання та відповідальність перед людьми, саме тому готові навчатися та вчити інших бути толерантними та приймати усіх, кому потрібне прийняття заради життя.

Гейман Наталія

redrtam ads

Читайте також

Back to top button